Wróć

Opowieść o dziewczynce-wiewiórce

  • Autor/Autorka

    Jarosław Jakubowski

  • Wiek adresata

    od 6 lat

  • Zalecana na scenę

    dramatyczną, dramatyczną z elementami teatru formy

  • Opracowanie

    Joanna Żygowska

Tematy

    1. las
    2. poetyckość
    3. dojrzewanie
    4. matka
    5. rodzeństwo
    6. rodzina
    7. zwierzęta
    8. wsparcie
    9. przyjaźń
  • Obsada

    Opowiadacz, Drzewa, Dziewczynka-Wiewiórka, Ktoś, Mama Ktosia, Siostra Ktosia, Dusza Lasu, Cień

  • Streszczenie

    Pewnego dnia Ktoś spotkał w lesie Dziewczynkę-Wiewiórką. Nie umiał o niej opowiedzieć ani Mamie, która złościła się, bo samotne spacery dziecka o późnej godzinie są niebezpieczne, ani Siostrze – wątpiącej, że można być jednocześnie dziewczynką i wiewiórką. Myśl o niej ciągnęła go do lasu. Podczas kolejnego spotkania Dziewczynka-Wiewiórka zabrała Ktosia na niezwykłą wyprawę, podczas której spotkali niesamowita Duszę Lasu oraz Cień – istotę, która uruchamia w Ktosiu najgorsze lęki. Od tego momentu chłopiec się zmienił, stał się okrutny dla Mamy, Siostry, kolegów, koleżanek i nauczycieli. Dopiero, gdy groziło mu wyrzucenie ze szkoły, intuicyjnie, pobiegł po pomoc do lasu. Myślał, że spotka tam Dziewczynkę-Wiewiórkę. Wywołał ją jednak dopiero blask słońca odbity od łez Ktosia. Chłopiec uświadomił sobie, że jego zachowanie zostało spowodowane strachem, który rozbudził w nim Cień. Spotkanie z nim zostawiło w sercu ślad, którego nie można zmazać. Ktoś jednak postanowił naprawić relacje z Mamą i Siostrą. Przekonał je, by poszły z nim na łąką na skraju lasu, gdzie wszyscy spotkali Dziewczynkę-Wiewiórkę, a następnie udali się do domu, na wspólny obiad. Choć wszystko kończy się dobrze, w lesie Cień knuje już nowy plan. Poetycka opowieść o spotkaniu Ktosia z niezwykłą Dziewczynką-Wiewiórką pozwala się kwestionować – nie mamy pewności, co zdarzyło się na jawie, co we śnie, co w wyobraźni Ktosia.

  • PRZESŁANIE

    Dramat na różne sposoby przedstawia, czym dla dziecka jest spotkanie z nieznanym – z Dziewczynką-Wiewiórką, z niesamowitą Duszą Lasu i z groźnym Cieniem. Las został przedstawiony zarówno jako przestrzeń beztroskich zabaw, jak i miejsce zdobywania trudnych doświadczeń, które wpływają na dalsze życie. To także poetycka opowieść o poznawaniu siebie i swoich lęków, ale także o potędze wyobraźni, która pozwala doświadczać rzeczy niezwykłych.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017

  • Nagrody i wyróżnienia:

    wyróżnienie w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 42. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2017 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony