Wróć

Nie musisz mnie kochać

  • Autor/Autorka

    Krystyna Chołoniewska

  • Wiek adresata

    od 13 lat

  • Zalecana na scenę

    dramatyczną

  • opracowanie

    Krzysztof Dziemian

Tematy

    1. nadzieja
    2. odpowiedzialność
    3. konflikt
    4. matka
    5. odwaga
    6. nastolatki
    7. dojrzewanie
    8. relacje
    9. ojciec
    10. rodzeństwo
    11. samotność
    12. dom
    13. rodzina
    14. bohaterka
    15. rodzice
    16. dorosłość
    17. przemoc
    18. bunt
    19. trauma
  • Obsada

    Licealistka Danka; jej brat gimnazjalista; dorośli: Matka, Ojciec, Babka, Pani Pedagog, Policjant

  • Streszczenie

    Danka uczy się w miejskim technikum i mieszka w internacie. Pochodzi z typowej, wielodzietnej, wiejskiej rodziny. Ojciec jeździ TIR-em i rzadko bywa w domu, a gdy jest, pije. Matka ciężko pracuje w gospodarstwie, brat ma problemy z nauką. Danka w podstawówce i gimnazjum była dobrą uczennicą, ale w szkole średniej opuszcza się w nauce. Rodzice dowiadują się, że ich córka ma chłopaka w internacie. Danka, za karę, musi zamieszkać z rodzicami i codziennie godzinami dojeżdżać do szkoły, pomagać w domu i w gospodarstwie. Telefon komórkowy, prezent od chłopaka, zmuszona jest oddać ojcu. Ten straszy i bije Dankę, chcąc wymóc na swojej nieletniej córce posłuszeństwo. Danka zgłasza pobicie na policji. Następuje szereg zdarzeń, które skłócą na dobre Dankę i rodziców: wizyta Policjanta i Pani Pedagog w domu, rozprawa w sądzie rodzinnym. Rodzice każde nieposłuszeństwo córki zgłaszają na policję i nie odzywają się do niej. Danka jest sama przeciwko całej rodzinie – wujowie doradzają wyrzucić ją z domu za nasłanie policji. Ojciec mniej pije, częściej bywa w domu, nie bije brata i jest łagodniejszy dla najmłodszego rodzeństwa. Nadchodzi wigilia i okazuje się, że nic nie jest już w stanie zjednoczyć rodziny.

  • PRZESŁANIE

    Sztuka Chołoniewskiej jest doskonale skonstruowana i poruszająca. Mówi o niemożliwości pogodzenia dążeń rodziców, którzy oczekują od nastoletnich dzieci całkowitego posłuszeństwa oraz potrzeby nastolatków do pełnej niezależności i życia po swojemu. Niejednoznaczne przesłanie sztuki daje możliwość sprowokowania młodzieży do żywej dyskusji o ich świecie i życiu.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2007

  • Nagrody i wyróżnienia:

    wyróżnienie w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 25. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2007 r.)

Powrót do góry strony