Wróć

Wnuczka Słońca

  • Autor/Autorka

    Katarzyna Matwiejczuk

  • Wiek adresata

    od 6 lat

  • Zalecana na scenę

    dramatyczną, lalkową

  • opracowanie

    Joanna Żygowska

Tematy

    1. samoakceptacja
    2. dojrzewanie
    3. konflikt
    4. relacje
    5. matka
    6. baśniowość
    7. dom
    8. marzenia
    9. samotność
    10. sen
    11. rodzina
    12. tożsamość
    13. bohaterka
    14. zwierzęta
    15. dziadek
    16. równouprawnienie
  • Obsada

    Kari, Mama Lina, Justyna, Sandra, Artur, Roch, Ama, Verda, Inti, Pedro, Dora, Riman, Głos Góry, Głosy Czarnych Kwiatów

  • Streszczenie

    Podczas nieudanego przyjęcia urodzinowego Kari denerwuje się na gości, na mamę Linę oraz na fakt, że wyraźnie odróżnia się od kolegów i koleżanek (szczególnie ciemniejszym kolorem skóry i włosów oraz sposobem mieszkania). W nerwach krzyczy, że chce zniknąć i nigdy nie mieć urodzin. Jej życzenie spełnia się. Przybywa do niej Roch, papuga, i zabiera ją na drugi brzeg, do krainy, w której istnieje świat bez Kari. Widzi tam swoją mamę, która nigdy nie stanie się mamą. Odkrywa także problem, który może zaważyć na losach świata. Inti, Słońce, zrezygnował z panowania na niebie, ponieważ tęskni za swoją wnuczką i decyduje się wyruszyć na jej poszukiwanie. Tym samym świat ogarnia niebezpieczny mrok i chłód. Słońcu udaje się jednak odnaleźć właściwą osobę, jest nią Kari. Dziewczynka nie chce zostać na drugim brzegu, choć odnajduje tam także swojego ojca, Pedro, i dowiaduje się, dlaczego ten nie może na stałe mieszkać z nią i mamą Liną. Finalnie dziewczynka wraca do domu, do mamy, bogatsza o nowe doświadczania i przekonanie, że każda istota ma na świecie swoje niepowtarzalne miejsce.

  • PRZESŁANIE

    Dramat jest próbą uchwycenia zasady, dzięki której świat istnieje w stabilnej formie. Najważniejszą z nich jest miłość oraz relacje między bliskimi sobie istotami, szczególnie dziećmi i rodzicami. Budowanie relacji wymaga jednak otwartości na różnice i rezygnacji z własnych uprzedzeń. Główna bohaterka odkrywa swoją tożsamość oraz swoje miejsce w świecie. Przekonuje się, że każda istota jest ważna, a każde, nawet najdrobniejsze zdarzenie, może pociągać za sobą nieznane konsekwencje.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2018

  • Nagrody i wyróżnienia

    nagroda w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 44. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2018 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony