Wróć

Xwin0

  • Autor/Autorka

    Kuba Kapral

  • Wiek adresata

    od 15 lat

  • Zalecana na scenę

    dramatyczną dopełnioną multimediami

  • Opracowanie

    Agata Drwięga

  • Obsada

    Xwin0 (Piotrek), Mama, Tata, Siora, Głos Lektora, Silver, Buła, Pałastała, Fionabella, Łowca

  • Streszczenie

    Pierwszy akt sztuki rozgrywa się w umyśle głównego bohatera i w przestrzeni internetu. Xwin0 najpierw stacza walkę ze swoją rodziną, która jest grupą zombie, a potem (wspólnie z Głosem lektora) opowiada dziwną baśń o chłopcu poszukującym światła. Z narracji wynika, że bohater znalazł je w świecie gier komputerowych – wirtualna rzeczywistość dała chłopcu więcej możliwości niż świat zewnętrzny. Kolejne sceny rozgrywają się w oknie czatu. Najpierw Xwin0, Buła, Pałastała i FionaBella komentują przebieg rozgrywki, a potem Xwin0 zaczyna flirtować z użytkownikiem FionaBella. Kiedy po kilkudziesięciu czatach dziewczyna proponuje spotkanie „w realu”, nastolatek zgadza się na to, ale ostatecznie nie pojawia się w umówionym miejscu. FionaBella wpada w furię i oczernia Xwin0 na forach i platformach doprowadzając do „zbanowania” użytkownika. Ten, osłabiony i zniszczony, decyduje się na wyprawę do serca internetu, gdzie pada ofiarą Łowcy, który wyrywa mu serce. Druga część sztuki przedstawia perspektywę rodziny Piotrka. Mata, Tata i Siora chcą świętować jego urodziny, chociaż z chłopakiem nie ma żadnego kontaktu. Rodzice obwiniają się za to, że ich syn doprowadził się do takiego stanu. Z kolei Siora mówi o ostracyzmie, jakiego doświadcza ze strony rówieśników. Wspólnie odtwarzają proces uzależnienia Piotrka od wirtualnej rzeczywistości i jego stopniowej przemiany w ludzkie zombie. Na koniec urządzają chłopakowi symboliczny pogrzeb i postanawiają zadbać o relacje między sobą.

  • PRZESŁANIE

    Autor tekstu podjął próbę ukazania złożoności problemu, jakim jest uzależnienie od wirtualnej rzeczywistości. Przedstawił także perspektywę osób nim dotkniętych oraz ich najbliższych.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszono do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2018 roku

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony